1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

انواع صف ها در شبکه های حسگر

شروع موضوع توسط AdMiN ‏27/1/14 در انجمن WSN

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره کاربر ویژه
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,287
  تشکر شده:
  325
  صف ها محل هایی هستند که بسته های اطلاعاتی در آنها نگهداری شده و یا به دور انداخته می شوند ، از این رو در صف بندی، به زمانبندی بسته ها نیاز است ، به این معنا که باید فرایندی وجود داشته باشد تا بر اساس آن تصمیم گیری شود تا کدام یک از بسته ها نگهداری شوند و کدام یک دور انداخته شوند. این فرایند تحت عنوان مدیریت بافر مطرح می شود و بیانگر نظام خاصی است که جهت نظم دهی روند اشغالی در یک صف ویژه استفاده می شود آنچه در اینجا در مورد نظام های صف اهمیت دارد، حجم بسته های عبور داده شده و بسته های دور ریخته شده و به تبع آن، محاسبه توان عملیاتی ( گذردهی) شبکه است. مسائل مرتبط با کارایی در شبکه ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند. وقتی صدها یا هزاران کامپیوتر به هم متصل می شوند، تعامل پیچیده آنها با تبعات غیر منتظره ای همراه است و در اکثر مواقع، این پیچیدگی ها منجر به کارایی بسیار ضعیف شبکه می شود و هیچ کس هم نمی داند که علت چیست. منشا، برخی از مشکلات کارایی به استفاده بیش از حد منابع موجود در شبکه برمی گردد. اگر یکباره ترافیکی بیش از توان و ظرفیت مسیریاب به آن تحویل داده شود، ازدحام پدید آمده و موجب کاهش کارایی می شود

  نظام های صف بندی که در حال حاضر در ابزار شبیه ساز شبکه NS2 پیاده سازی شده اند عبارتند از: DropTail ، RED ، FQ ، DRR ، SFQ ، CBQ .

  1- بررسی صف و نظام های صف بندی
  صف در ابزار NS2 ، سه پارامتر قابل تغییر دارد که عبارتند از limit_ ( اندازه صف بر حسب تعداد بسته ها) ، blocked_ (بطور پیش فرض مقدار false دارد و اگر true باشد به این معناست که صف توانایی ارسال بسته ها به گره های مجاور را ندارد) و unblock_on_resume ( در حالت پیش فرض true بوده و بیان می دارد زمانی که آخرین بسته ارسالی، عبور داده شد، صف خودش باید غیرمسدود شود). نظام های صف بندی، به دلیل مشتق شدن از کلاس والد Queue ، همگی دارای سه پارامتر مذکور هستند .

  2- انواع صفها :
  DropTail
  یکی از ساده ترین ساختارهای زمانبندی صف است. در این روش، سرویس دهی بسته ها به ترتیب ورود آنها به صف انجام شده و به آن صف بندی اولین ورودی- اولین خروجی یا اولین ورودی-اولین سرویس دهی نیز گفته می شود. از مهم ترین معایب این روش می توان به دو مورد اشاره کرد: اولا یک جریان انفجاری می تواند کل فضای بافر چنین صفی را اشغال کند و باعث عدم سرویس دهی مناسب به سایر جریان ها شود. ثانیا در هنگام ازدحام بسته ها، این صف بندی به نفع جریان های UDP عمل می کند. در NS2 هیچ متد، پارامتر قابل تغییر یا متغیر حالت ویژه ای برای روش DropTail تعریف نشده است.

  RED
  یک تکنیک مدیریت فعال صف است، RED از یک متوسط وزن دار طول صف برای تصمیم گیری جهت حذف یا علامت زنی بسته ها استفاده می کند. هنگام ورود بسته، اگر متوسط وزن دار طول صف (q_weight_) از آستانه پایین (thres_) کمتر باشد، بسته ورودی درون صف قرار می گیرد و اگر از آستانه بالایی (maxthres_) بیشتر باشد، بسته ورودی حذف یا علامت زنی می شود [2,3]محمدحسین یغمائی مقدم"شبکه های کامبیوتری و اینترنت"،انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد، 1388-(Eitan altman and Tania Jimenez,”NS simulator for beginners”-2003).RED در NS2 ، پارامترهای قابل تغییر متنوع دیگری بجز موارد مذکور دارد که مهمترین آنها عبارتند از: mean_pktsize_ (متوسط اندازه بسته ها بر حسب بایت جهت به روز کردن اندازه صف محاسبه شده پس از دوره های بیکاری) ، drop-tail_ ( پیاده سازی سیاست DropTail زمانی که صف سرریز شده یا maxthres _ ≤ q _ weight _ )، bytes_ (حالت داده ها را تعیین می کند، اگر true باشد، داده ها بر حسب بایت و اگر false باشد، داده ها بر حسب بسته محاسبه می شوند)، queue-in-bytes (اگر false باشد، q_weight_ برحسب بسته محاسبه می شود)، wait_ (اگر true باشد بسته ای که بین دو بسته دور انداخته شده وارد شود، نگهداری می شود)، setbit_ (اگر false باشد، بسته ها دور انداخته می شوند و اگر true باشد، بسته ها علامت گذاری می شوند) [80].

  FQ
  هدف این تکنیک، تخصیص پهنای باند مساوی به تمام جریان ها در هر لحظه از زمان است، به این ترتیب که بسته ها توسط سیستم به جریان هایی کلاس بندی شده و سپس به صفی که برای آن جریان پیش بینی شده است ملحق می شوند و در هر نوبت چرخشی، یک بسته سرویس دهی می شود. در NS2 ، تنها پارامتر قابل تغییر این صف، مدت زمان قابل تخصیص برای هر بایت (secPerByte_) می باشد.

  DRR
  زمانبند، تعداد بایت های سر صف را تعیین می کند، اگر اندازه بسته در سر صف بزرگتر از buckets_ (تعداد کل بایت هایی که صف اجازه دارد در هر بار ملاقات زمانبند، ارسال کند) باشد، buckets_ به اندازه quantum افزایش می یابد. در غیر این صورت، buckets_ به اندازه تعداد بایت های بسته، کم شده و بسته ارسال می گردد. پارامترهای دیگر این صف در NS2 عبارتند از: blimit_ ( اندازه بافر مشترک بر حسب بایت ) و quantum_ .

  SFQ
  تغییر یافته FQ با هدف از بین بردن محدودیت های آن است، بطوری که این روش قویا تعداد صف های مورد نیاز را کاهش می دهد. از مهم ترین معایب این روش برخورد ناعادلانه با جریان هایی است که با جریان های دیگر تصادم می کنند، بنابراین همانطور که از نام آن بر می آید، عدالت به صورت قطعی تضمین می شود.

  . در NS2 ، دو پارامتر قابل تغییر برای این صف تعریف شده است، buckets_ و maxqueue_ .

  CBQ
  در این روش که به آن WRR نیز گفته می شود، بسته ها به کلاس های سرویس مختلفی تقسیم شده و سپس به صفی که برای آن سرویس در نظر گرفته شده است، منتقل شده و هر یک از این صف ها یکبار در هر نوبت چرخشی سرویس دهی می شوند. تنها پارامتر قابل تغییر CBQ در NS2 ، pktsize_ است که حداکثر اندازه بسته بر حسب بایت می باشد.

  منبع:
  بررسی نظام های صف بندی در عملکرد شبکه های کامبیوتری به کمک ابزار شبیه سازی NS2-فرزاد یزدی
   
  Hossein Ranjbaran از این پست تشکر کرده است.
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید