1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

الگوريتم های مبتنی بر ترافيک

شروع موضوع توسط AdMiN ‏30/1/14 در انجمن MAC

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره کاربر ویژه
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,287
  تشکر شده:
  325
  اين دسته از الگوريتم ها خود را با شرايط شبکه سازگار ميکنند، اطلاعات ترافيکي را تخمين زده و با همسايگان تسهيم مي کنند.

  1- TRAMA

  TRAMA الگوريتم دستيابي رسانه با ترافيک قابل تطبيق[1]، تنها نياز به يک کانال منفرد دارد و الگوريتمي مبتني بر TDMA مي باشد. زمان به دوره هاي دستيابي تصادفي و دستيابي زمانبندي شده تقسيم مي شود. كانال در مدت دوره دستيابي تصادفي مبتني بر رقابت است. فريم در داخل TRAMA شامل چندين برهه مي باشد که برهه هاي کنترل دستيابي تصادفي در آغاز يک فريم و دوره دستيابي زمانبندي شده بعد از آن واقع ميشوند. به مجموع آنها يک چرخه اطلاق ميگردد. قالب فريم TRAMA در شکل 1 نشان داده شده است.  upload_2014-1-30_10-55-53.png
  قالب فريم TRAMA
  گره هاي حسگر با شرايط شبکه و ترافيک تطبيق مي يابند. TRAMA اين موارد را از طريق بکارگيري سه الگوريتم انجام مي دهد: پروتكل همسايگي[1](NP)، پروتكل مبادله زمانبندي[2](SEP) و الگوريتم انتخابي تطبيقي[3] (AEA). پروتكل همسايگي فقط در فاز دستيابي تصادفي اجرا مي شود كه به برش هاي زماني كوچكي تقسيم مي شود. يك گره به طور تصادفي تعدادي از برش هاي زماني را انتخاب مي كند و بسته هاي كنترلي كوچكي را در اين برش ها بدون هيچ گونه عمليات چک کردن رسانه ارسال مي كند. اين بسته ها شناسه گره را نشان مي دهند و شامل اطلاعات همسايگي مي باشند كه تنها شناسه هايي را كه متعلق به همسايه هاي جديد يا آن هايي است كه در طول آخرين چرخه ناپديد شده اند، در بردارد. بوسيله پروتكل مبادله زمانبندي، يك گره برش هاي زماني ارسال خود را براي همسايه ها مشخص مي كند و همچنين زمانبندي هاي همسايه هاي خود را بدست مي آورد. اين اطلاعات، عملاً براي تخصيص برش ها به فرستنده ها و گيرنده ها بكار برده مي شود. همه گره ها يك تابع درهم ساز h دارند. يك گره با شناسه x براي برشي كه در زمان t رخ مي دهد، مقدار اولويت p را بر اساس رابطه زیر محاسبه مي كند.

  upload_2014-1-30_10-57-47.png
  براي محاسبه زمانبندي، گره به تعداد معيني از برش هاي زماني كه فاصله زمانبندي[1] ناميده مي شوند، نگاه مي كند. براي هر يك از اين برش ها، اولويت خود و همسايه هاي خود را که تا فاصله دو گام از آن قرار دارند بدست ميآورد. در شبكه هاي متراكم تر، اين سربار عملياتي موجب ايجاد هزينه هاي قابل توجه اي براي محاسبه مي شود. برش هايي كه براي گره مقدار اولويت[2] بيشتري دارند، مي توانند براي ارسال بسته هاي آن بكاربرده شوند. وقتي كه برش هاي بيكار اعلام مي شوند، فرستنده ها براي استفاده مجدد از آن ها تعيين مي شوند. اولويت يك گره در يك برش با تابع درهم ساز، شناسه هاي گره و شناسه هاي برش محاسبه مي شود. SEP (پروتكل مبادله زمانبندي) همچنين اطلاعات ترافيکي گره حسگر را از طريق توزيع بسته هاي زمانبندي و خلاصه هاي زمانبندي در بين همسايه هاي آن انجام مي دهد. خلاصه زمانبندي شامل اطلاعاتي راجع به برهه هاي باقي مانده در فريم جاري مي باشد، در حالي که بسته هاي زمانبندي شامل اطلاعاتي راجع به برهه ها در فريم بعدي مي باشند. گره حسگر، AEA را براي تعيين برش هايي که بايدگره بخوابد، ارسال يا دريافت کند، اجرا مي نمايد. دستيابي زمانبندي شده به برهه ها، برخورد پيام ها را محدود نموده و کل انرژي مورد نياز فرستنده/گيرنده را کاهش مي دهد. تأخير در اين الگوريتم نسبت به پروتكل هاي مبتني بر رقابت بيشتر مي باشد.

  براي يک برش زماني، هر گره، هر يک از اولويت هاي همسايه هايي را که در فاصله دو گام قرار گرفتهاند، محاسبه مي كند. بنابراين، اين محاسبات براي هر برش زماني به علت تغيير پارامترهاي محاسبات با زمان تكرار مي شود. باتوجه به اينکه TRAMA به حافظه و محاسبات قابل توجه اي در شبکه هاي حسگر متراکم نياز دارد، منابع خيلي زيادي را نسبت به الگوريتم هاي ديگر بکار برده و سطح خيلي بالايي از پيچيدگي را نسبت به آن ها داراست.

  2- PMAC

  مشابه TRAMA
  [ PMAC[1 چرخه کاري خود را براساس شرايط ترافيکي به گونه اي تنظيم مي کند که گره هاي حسگر با ميزان داده بيشتر، برهه هاي بيشتري را نسبت به گره هايي که داده اي براي ارسال ندارند، بکار ميبرند. براي انجام آن، گره هاي حسگر زمان هاي خواب و بيداري پيشنهاد شده را براي فريم بعد از طريق يک رويه اشتراک الگو[2] تسهيم[3] مي کنند. الگوي يک گره حسگر، مي تواند افزايش يا کاهش فعاليت را براساس ترافيک موجود اعلام کند.


  در ابتداي هر فريم چندين برهه داده وجود دارد که اجازه مي دهند گره هاي حسگر پيام هاي داده را ارسال نمايند. يک برهه داده مخصوص براي پخش پيام ها، بعد از برهه هاي داده مقرر واقع شده است. سرانجام PMAC چندين برهه زماني را براي مبادله الگو بين گره هاي حسگر ذخيره مينمايد. قالب فريم PMAC در شکل 2 نشان داده شده است.

  upload_2014-1-30_11-3-20.png
  قالب فريم PMAC


  الگوي گره حسگر از يک نگاشت بيتي[1] از مدت زمان برهه ها که خواب يا بيداري در طول فريم بعد را مطرح مي کند، تشکيل شده است. گره هاي حسگر دائماً الگوي خود را براساس شرايط جاري شبکه به روز مي کنند و آن را در برهه هاي مبادله الگو در انتهاي فريم با بکارگيري CSMA به اشتراک مي گذارند. ارسال داده با بکارگيري CSMA/CA همراه ACK رخ مي دهد که قابليت اطمينان را فراهم مي نمايد.يکي از مشکلات موجود در الگوريتم PMAC آن است که برخي از گره هاي حسگر ممکن است يک الگوي به روز شده را به علت خطاهاي کانال دريافت نکنند در حالي که گره هاي ديگر به درستي آن را دريافت کرده اند. اين موضوع باعث مي شود زمانبندي هاي متفاوتي در همان همسايگي ارائه شود، در نتيجه منجر به برخورد، شنيدن در حالت بيکار و به هدر رفتن ارسال ها مي گردد.


  [1]bitmap


  [1]Pattern MAC

  [2]pattern sharing procedure

  [3]share  [1]schedule interval

  [2]priority  [1]Neighbor Protocol

  [2]Schedule Exchange Protocol

  [3]Adaptive Election Algorithm  [1]Traffic-Adaptive Medium Access
   
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید