1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

پروتکل های MAC بدون رقابت

شروع موضوع توسط AdMiN ‏9/3/14 در انجمن MAC

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره کاربر ویژه
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,287
  تشکر شده:
  325

  در MAC بدون رقابت، رسانه مشترک از نظر زمانی، فرکانسی و یا کدهای شبه نویز متعامد به تعدادی کانال فرعی تقسیم می شود. هر نود یک کانال فرعی را اشغال می کند. تخصیص کانال های مجزا به نودهای متفاوت، امکان دسترسی به رسانه مشترک را بدون تداخل فراهم می آورد. بنابراین در این روش به شکل موثر از تصادم نودهای متفاوت اجتناب می شود. رایج ترین نمونه پروتکل های MAC بدون رقابت عبارتند از: TDMA ، FDMA و CDMA. TDMA کانال مشترک را به بازه های زمانی ثابتی تقسیم کرده و این بازه ها را به گونه ای پیکربندی می کند که به صورت تناوبی تکرار می شوند. در این روش به هر نود یک بازه زمانی اختصاص داده می شود تا در همان چهارچوب انتقال را انجام دهد. TDMA به شکل گسترده ای در سیستم های سلولی بیسیم مورد استفاده قرار گرفته است. در یک سیستم سلولی ، ایستگاه پایه در هر سلول دارای چندین بازه زمانی است. این ایستگاه اطلاعاتی را به منظور همزمان سازی برای تمام نودهای متحرک فراهم می کند. نودهای متحرک بدون ارتباطات نظیر به نظیر مستقیم بین یکدیگر تنها با ایستگاه پایه ارتباط برقرار می کنند. مزیت اصلی TDMA بهره وری انرژی است، زیرا در این روش نودهایی که عمل ارسال را انجام نمی دهند، می توانند خاموش شوند. با این وجود TDMA دارای محدودیت هایی در مقایسه با سایر پروتکل های MAC است. TDMA معمولا نودها را ملزم می کند تا خوشه هایی را مانند یک سلول در سیستم ارتباطات سلولی تشکیل دهند.این امر منجر به محدود شدن مقیاس پذیری و کاهش سازگاری با تغییرات شبکه خواهد شد و نیاز به همزمان سازی را برای بازه های زمانی بیشتر می کند.

  FDMA کانال های مشترک را به تعدادی باند فرعی فرکانسی غیرهم پوشان تقسیم می کند. این باندهای فرعی به نودهای مجزا تخصیص داده می شوند. نودها می تواند در زمان های مختلف، داده ارسال کنند، اما عمل ارسال به منظور جلوگیری از تداخل در فرکانس های متفاوت انجام می شود. از مزایای این پروتکل می توان به سادگی اجرای آن اشاره نمود. با این حال FDMA دارای مشکلاتی می باشد. یکی از مشکلات این پروتکل ضرورت وجود باند محافظ بین دو کانال فرعی مجاور است. از آنجایی که ارسال کننده قادر نیست تمام انرژی خود را فقط از طریق باند اصلی خارج کرده و هیچ تاثیری بر باندهای جانبی نگذارد، وجود باند محافظ ضروری خواهد بود. مقدار پهنای باند تلف شده در باندهای محافظ می تواند کسر قابل ملاحظه ای از کل پهنای باند باشد. در اینجا توان ارسال کننده ها باید به دقت کنترل شود. اگر فرستنده ای با توان بسیار زیاد، در حال ارسال از طریق باند اصلی باشد، اثر آن در باندهای جانبی نیز دیده خواهد شد. این امر سبب ایجاد تداخل با کانال های مجاور می شود.

  CDMA کانال مشترک را با استفاده از کدهای شبه نویز متعامد تقسیم می کند. این کدهای شبه نویز، جایگزین بازه های زمانی در TDMA و باندهای فرکانس در FDMA خواهند بود. در این روش تمامی نودها می توانند به صورت همزمان در یک کانال یکسان، اما با کدهای شبه نویز متفاوت عمل ارسال را انجام دهند. مزیت اصلی CDMA این است که نیازی به همزمان سازی ندارد و از مشکل تخصیص کانال در FDMA اجتناب می کند. با این وجود دارای معایبی نیز هست. از جمله اینکه انرژی قابل توجهی را برای کدگذاری و کدگشایی مصرف می کند. علاوه بر این ظرفیت سیستم مبتنی بر CDMA در حضور نویز معمولا پایین تر از سیستم های مبتنی بر TDMA است.
   
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید