1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

شرح پروتکل Z-MAC

شروع موضوع توسط AdMiN ‏13/3/14 در انجمن MAC

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره کاربر ویژه
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,287
  تشکر شده:
  325
  Zebra-MAC ، یک پروتکل ترکیبی است. این پروتکل نقاط قوت TDMA و CSMA را با هم ترکیب کرده و در عین حال نقاط ضعف آن ها را پوشش می دهد. ویژگی اصلی پروتکل Z-MAC تطبیق پذیری آن با سطح رقابتی پویا در شبکه است. در شرایط رقابتی پایین، مانند CSMA عمل کرده و می تواند به بهره وری زیاد کانال و تاخیر کم دست پیدا کند. اما در شرایط رقابتی بالا، همانند TDMAرفتار کرده و می تواند به بهره وری زیاد کانال دست یافته و تصادم های میان همسایگان دو پرشی را با هزینه اندکی کاهش دهد. به هر جهت، این پروتکل در همزمان سازی خطاهای زمانی، خرابی های تخصیص اسلات، شرایط کانال متغیر با زمان و تغییرات توپولوژی پویا قوی است.

  Zebra-MAC از CSMA به عنوان مکانیزم MAC اصلی استفاده کرده و در عین حال از زمانبند TDMA به عنوان نشانه ای برای ارتقای دقت استفاده می نماید. در Z-MAC ، تخصیص اسلات زمانی در زمان چیدمان انجام می شود که شامل سربار اولیه بالایی است. با این وجود، سربار اولیه بالا در طول مدت زمان عملکرد شبکه، توزیع شده و در نهایت می توان آن را با ارتقاء گذردهی و بهره وری انرژی جبران نمود. برخلاف TDMA ، نود ممکن است در طول هر اسلات زمانی در Z-MAC منتقل شود. قبل از آن که نود در طول اسلات ( نه لزوما در آغاز اسلات) منتقل شود، همیشه عملیات تشخیص حامل را انجام داده و زمانی که کانال مورد نظر بیکار است، بسته ای را می فرستد.

  با این وجود مالک آن اسلات همیشه دارای اولویت بیشتری نسبت به سایر نودها در دسترسی به کانال مورد نظر می باشد. برای اجرای اولویت، Z-MAC اندازه پنجره رقابت اولیه را طوری تنظیم می کند که نودهای مالک همیشه دارای شانس بیشتری نسبت به سایر نودها برای ارسال باشند. در این روش، هنگامی که نودهای مالک داده هایی برای ارسال دارند، این پروتکل شانس برخوردهای انجام شده در طول اسلات ها را کاهش می دهد. برای اسلات مورد نظر، زمانی که نودهای مالک داده هایی برای ارسال ندارند، سایر نودها می توانند از آن استفاده کنند.

  بنابراین Z-MAC می تواند بسته به سطح رقابت موجود در شبکه به صورت پویا رفتار MAC را بین CSMA و TDMA تنظیم کند.با ترکیب CSMA و TDMA ، Z-MAC از نظر همزمان سازی خطاها، خرابی های تخصیص اسلات، شرایط متغیر با زمان کانال و تغییرات توپولوژی پویا نسبت به TDMA مستقل (Stand-alone TDMA ) نیرومندتر می شود. این پروتکل در بدترین حالت، مشابه CSMA عمل می کند. از آن جا که Z-MAC تنها نیازمند همزمان سازی محلی در میان نودهای ارسال کننده در همسایگان دو پرشه است، مکانیزم همزمان سازی محلی ساده ای در آن به خدمت گرفته می شود که در آن هر نود ارسال کننده فرکانس همزمان سازی خود را براساس نرخ داده های کنونی و بودجه منبع خود تنظیم می کند.نتایج شبیه سازی نشان می دهد که Z-MAC در شرایط رقابت کم، خصوصا از نظر بهره وری انرژی از عملکرد بهتری برخوردار است، حتی با وجود غیرهمزمان بودن ساعت ها و یا خرابی تخصیص اسلات، عملکرد Z-MAC با عملکرد CSMA قابل قیاس است.

  I.Rhee, A.Warrier, M.Aia, and J.Min,”Z-MAC: a hybrid mac for wireless sensor networks”-2005.​


  ما همه انسانیم و از روی دست هم کپی نمی کنیم !!!
   
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید