1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

راه حل های موجود برای شبکه های WHAN

شروع موضوع توسط AdMiN ‏22/12/13 در انجمن انجمن WHAN

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,243
  تشکر شده:
  327
  راه حل ZigBee

  ZigBee يک فناوري شبکه سازي بدون سيم است که توسط ائتلاف ZigBee، براي کاربردهاي با برد کم و نرخ داده پائين طراحي شده است. پشته پروتکل ZigBee شامل چهار لايه است: لايه فيزيکي(PHY)، لايه کنترل دسترسي رسانه( MAC)، لايه شبکه( NWK) و لايه نرم افزار کاربردي( APL). به علاوه ZigBee عملکردهاي مديريتي را نيز در لايه هاي مختلف ارايه مي دهد( شکل 2a).
  دو لايه پائيني ZigBee توسط استاندارد IEEE 802.15.4 تعريف شده اند ولي بقيه لايه ها توسط ZigBee تعريف شده است. نسخه اوليه IEEE 802.15.4 که ZigBee براساس آن شکل گرفته است در باندهاي فرکانسي 868 MHZ، 915 MHZ و 2.4 GHZ عمل مي کند که به ترتيب در اروپا، آمريکاي شمالي و در سراسر جهان قابل دسترس هستند. نرخ داده هم در اين سه فرکانس به ترتيب 20، 40 و 250 کيلوبايت بر ثانيه هستند. در دو باند اولي از مدولاسيون BPSK و در باند سوم از مدولاسيون O-QPSK استفاده مي شود. اين مکانيسم هاي ارتباطي با طيف گسترده توالي مستقيم( DSSS) ترکيب مي شوند.
  نسخه اوليه IEEE 802.15.4که ZigBeeبر اساس آن شکل گرفته است در باندهاي فرکانسي MHZ 912MHZ 868 و 2.4GHZعمل مي کند که به ترتيب در اروپا ،آمريکاي شمالي و در سراسر جهان قابل دسترس هستند.نرخ داده هم در اين فرکانس به ترتيب 40،20و250 کيلوبيت بر ثانيه هستند.
  در استاندارد IEEE 802.15.4، دو نوع روش براي دسترسي به کانال وجود دارد که يکي با beacon است و ديگري بدون beacon. beacon نوعي فريم مديريتي است و قلب شبکه هاي بدون سيم WLAN را تشکيل مي دهد). فرض نوع اول بر اين است که يک گره وجود دارد که به عنوان هماهنگ کننده شبکه شخصي( PAN) عمل مي کند که فريم هاي beacon را براي همزمان سازي شبکه ارسال مي کند. در اين حالت، زمان بين فريم هاي beacon به سه دوره زماني تقسيم مي شود:
  - دوره دسترسي مشاجره اي ( CAP) که در آن از روش دسترسي چندگانه با احتراز از تصادم CSMA/CD استفاده مي شود.
  - دوره زماني فارغ از مشاجره ( CFP) که در آن يک گره مي تواند در يک برهه زماني( time slot) تضمين شده عمل ارسال خود را انجام دهد.
  - يک دوره زماني غيرفعال که طي آن گره ها ممکن است در حالت خواب باشند( غيرفعال باشند).
  در حالت بدون beacon، وسايل از طرح ساده CSMA/CD استفاده مي کنند. استاندارد IEEE 802.15.4 امکان استفاده از فريم هاي تصديق( ACK) را براي انتقال unicast فراهم مي کند.
  ZigBee سه نوع نقش را براي تجهيزات تعريف مي کند:
  - هماهنگ کننده( coordinator) که متناظر با هماهنگ کننده شبکه PAN در استاندارد IEEE 802.15.4 است.
  - مسيرياب ZigBee
  - تجهيزات انتهايي ZigBee
  سومي در واقع يک وسيله ساده با قابليت هاي بسيار محدود است. لايه شبکه ZigBee به طور خاص از آدرس دهي و مسيريابي براي توپولوژي هاي درختي و mesh( توري) پشتيباني مي کند. توپولوژي درختي که براي جمع آوري داده کافي است براساس هماهنگ کننده ZigBee عمل مي کند. اين طرح شامل مکانيسمي براي تخصيص آدرس است که تحويل داده چند جهشي( multihop) را تسهيل مي کند. در توپولوژي mesh، مسيرها بر حسب تقاضا ايجاد مي شوند و نگهداشتن آنها براساس مکانيسمي مبتني بر پروتکل مسيريابي AOVD است. اين راه کار بيشتر براي ترافيک اختياري نقطه به نقطه مورد استفاده قرار مي گيرد. راه حل ZigBee PRO امکان ارتباط چندين وسيله به يک نقطه را فراهم مي کند. تنها هماهنگ کننده ها و مسيرياب ها در عمليات مسيريابي شرکت مي کنند. دو نوع سابق از کاربرد عمومي اتوماسيون خانگي ZigBee براي شبکه هاي WHAN وجود دارد. اولين کاربرد عمومي اتوماسيون خانگي ZigBee است که تجهيزات و دستورات و ويژگي ها و استانداردها را براي مناطق مسکوني و يا مناطق تجاري با تراکم کم تعريف مي کند. بيشترين حوزه هاي کاربرد شامل روشنايي، تهويه، پرده پنجره ها و وسايل امنيتي است. دومين سابقه در خصوص مصرف هوشمند انرژي ZigBee است که بر تقاضاي انرژي و مديريت بار تمرکز دارد. اين کاربرد بيشتر متوجه ارتباط بين وسايل خانگي و شرکت تأمين کننده انرژي است و نيازمند امنيت بيشتري در مقايسه با شبکه هاي ZigBee WHAN معمولي است. همچنين محصول آينده در اين زمينه يعني ZigBee RF4CE نوعي ارتباط بين دو وسيله را فراهم مي کند که بيشتر براي وسايل الکترونيکي خانگي به کار مي رود که از قابليت هاي شبکه سازي mesh استفاده نمي کند.


  منبع:نشريه بزرگراه رايانه، شماره 132.
   
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید