1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

تاريخچه شبكه های حسگر بدنی (WBAN)

شروع موضوع توسط AdMiN ‏22/12/13 در انجمن انجمن WBAN

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره کاربر ویژه
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,287
  تشکر شده:
  325
  شبکه های حسگر بدنی (Wireless Body area Networks) نمونه ای از شبکه های حسگر بی سیم است . شبکه حسگر بدنی یک شبکه حسگر بی سیم خاص منظوره است که با به کارگیری گره های حسگر بی سیم در محدوده بدن فرد اندازه گیری پارامترهای بیولوژیکی وی را انجام می دهد و مانیتورینگ سلامت او را از راه دور میسر می سازد و به دو نوع پوشیدنی و کاشتنی در دسترس می باشد. این سیستم ها بر فعالیت های فیزیکی مانند پارامترهای محیطی نیز نظارت دارند. این سیستم ها با ارائه سرویس هایی نظیر نظارت پزشکی و ارائه اطلاعات دارویی و پزشکی و ارتقاء حافظه افراد و کنترل دستگاه های خانگی و برقراری ارتباط در شرایط اورژانسی می توانند کمک قابل توجهی به افراد نمایند.

  مانیتورینگ مداوم شبکه های حسگر بدنی امکان تشخیص زود هنگام شرایط اورژانسی را در بیماران با ریسک سلامت بالا افزایش می دهد و محدوده وسیعی از سرویس های سلامت را برای افرادی با درجات مختلف ناتوانی ادراکی و حسی و حرکتی فراهم می کند. این شبکه ها مشتمل بر تعدادی حسگر روی سطح بدن یا داخل بافت های بدن یا بر روی لباس است که این حسگرها در کنار هم امکان دریافت و پردازش و ارتباط را فراهم می کنند. در این شبکه ها یک ایستگاه پایه وجود دارد که اطلاعات دریافتی از گره های حسگر را دریافت و برای مراکز راه دور ارسال می نماید. این تکنولوژی یکی از آخرین تکنولوژی ها در حوزه تشخیص و مدیریت مراقبت بهداشتی است. حسگرهای موجود در این شبکه قابل حمل و بسیار کوچک است. هر نود حسگر معمولا توانایی دریافت یک یا تعداد بیشتری از علائم حیاتی و پردازش این علائم و ذخیره سازی اطلاعات پردازش شده و انتقال اطلاعات به سایر نود های حسگر و یا یک سرور شبکه حسگر بدنی بی سیم را دارا است. شبکه حسگر بدنی دارای تعداد نود کوچکتری نسبت به شبکه حسگر بی سیم است.نودهای کوچکتر باتری های کوچکتری دارند و این مسئله در کاهش مصرف انرژی و در پردازش و ذخیره سازی و منابع ارتباطی و دقت و گذردهی و تاخیر انتقال تاثیر شگرفی دارد.

  در شبکه های حسگر بدنی برای نظارت بر علائم حیاتی بیمار و یا تشخیص حرکت حسگرهایی ( مانند حسگرهای حرکتی و حسگرهای الکتروکاردیوگرام ) روی بدن بیماران نصب می شود. در حقیقت شبکه حسگر بدنی از چندین حسگر زیستی تشکیل شده است. یک شبکه حسگر بدنی بی سیم ضمن آنکه می تواند بر علائم حیاتی نظارت داشته باشد یک بازخورد بلادرنگ برای کاربر فراهم می کند که کاربر به واسطه آن می تواند پیشرفت بیماری خود را مشاهده و پیشگیری های لازم را انجام دهد. شبکه حسگر بدنی بی سیم یک زیر سیستم است که به صورت شبکه های حسگر موردی بر روی بدن بیماران نصب می شود. از اجزای شبکه حسگر بدنی می توان به تگ های RFID و حسگرهای الکتروکاردیوگرام اشاره کرد. شبکه های حسگر بدنی در بسیاری از چالش ها و فرصت های موجود با شبکه های حسگر بی سیم مشترکند. شبکه های حسگر بدنی امکان نظارت طولانی مدت بر سلامت بیماران را تحت حالات فیزیولوژیکی طبیعی فراهم می کنند بدون اینکه فعالیت های معمول و روزمره آن ها را محدود کنند. در کل شبکه های حسگر بدنی دارای تعداد زیادی نودهای ارزان و بسیارکوچک با توانایی های ارتباطی ومحاسباتی است که از اطلاعات بدست امده از آن ها به منظور تشخیص بیماری و تجویز دارو استفاده می کند.دلیل اهمیت استفاده از شبکه های حسگر بدنی در محیط های پزشکی فرصت منحصر به فردی است که این شبکه ها ایجاد کرده است تا مراقبت های پزشکی از محیط های بیمارستانی به محیط های خانگی خود بیماران منتقل شود.

  این امر موجب استفاده بهینه تر از منابع بیمارستانی و تشخیص زودتر علائم پزشکی و در نهایت کاهش هزینه های مراقبت پزشکی شده است. استفاده از شبکه های حسگر بدنی تاثیر شگرفی در امر سلامت دارد و به بهبود در امر کیفیت زندگی و آسایش خاطر بیماران منجر می شود. این تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و هدفش کمک به بیماران و پزشکان و تیم درمان است. این سیستم ها با ارائه سرویس هایی نظیر نظارت پزشکی و ارائه اطلاعات دارویی و پزشکی و ارتقاء حافظه افراد و کنترل دستگاه های خانگی و برقراری ارتباط در شرایط اورژانسی می توانند کمک قابل توجهی به افراد نمایند.افزایش تعداد بیماران با بیماری مزمن و مرگ و میر ناشی از این بیماری و افزایش جمعیت افراد بالای 60 سال باعث افزایش نیاز به صنعت مراقبت بهداشتی می شود.از دلایل اهمیت این شبکه ها می توان به مواردی از قبیل : کشف زودهنگام علائم بدتر شدن حالت سلامت و آگاه کردن مراقبان سلامت برای حضور در وضعیت های بحرانی و پیدا کردن ارتباط بین سلامت و سبک زندگی و محیا ساختن مراقبت بهداشتی برای مکان های دوردست و کشورهای در حال توسعه و تغییر در شیوه مراقبت بهداشتی توسط فراهم سازی اطلاعات فیزیولوژیکی بلادرنگ برای پزشکان اشاره کرد. این سیستم ها باعث بهبود مراقبت در امر سلامت و کاهش هزینه های سلامت و بهبود در کیفیت سرویس های مراقبتی می شود.
   
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید