1.  مشاوره و انجام پروپوزال و پایان نامه ، مشاوره در زمینه ارائه سمینار، 
    مشاوره و انجام مقاله های بین المللی و داخلی، 
    مشاوره و انجام مقاله در مجله های علمی پژوهشی معتبر، 
    مشاوره و آموزش شبیه سازی شبکه توسط شبیه ساز آکادمیک 2-NS، 
     مشاوره و آموزش شبیه سازهای ترافیک شهری از قبیل SUMO، ONE، و ...
     کمک به دانشجویان برای پیاده سازی ایده ها و مقالات خود با شبیه سازهای
        NS2, NS3 , OMNET++ , ONE
   
  
         شماره تماس :
             حسین رنجبران:  09101607834  
                     
  
         ساعات تماس: 
                   ۸ الی ۲۰
             
          ایمیل:
             hossein.ranjbaran.it@gmail.com
            
      
  

پروتکل های مبتنی بر مذاکره -SPIN

شروع موضوع توسط AdMiN ‏31/8/14 در انجمن شبکه

وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.
 1. Administrator
  AdMiN
  هیات مدیره
  تاریخ عضویت:
  ‏3/10/13
  ارسال ها:
  2,234
  تشکر شده:
  327
  SPIN ؛ از خانواده پروتکل های داده گرای مبتنی بر مذاکره در WSN می باشد. هدف اصلی، انتشار کارای مشاهدات جمع آوری شده توسط سنسورها به سایر گره های سنسور دیگر در شبکه می باشد. معمولاً پروتکل های ساده ی سیل آسا و gossiping ، برای انتشار اطلاعات در WSNپیشنهاد می شود. در تکنیک سیل آسا هر گره یک کپی از بسته ی داده را به همه ی همسایگانش ارسال می دارد آن بسته به همه گره ها در شبکه برسد. از طرف دیگر gossiping ، از تصادفی سازی بهره گرفته و جلوی تکثیر بی رویه بسته های یکسان در شبکه را می گیرد و نیاز است که گره گیرنده بسته ، آن را به همسایه انتخابی به صورت تصادفی اش بفرستد. هر دو تکنیک ساده و در عین حال بی نیاز از یادگیری و حفظ توپولوژی شبکه اند.
  نقایص تأخیر بسته ها و به هدر دادن منابع، در الگوریتم های ذیل، همراه با افزایش سایز شبکه؛ و ترافیک Load ، کارآیی آنها را به شدت افت می دهد. این مانع معمولاً توسط همپوشانی جغرافیایی و ترافیک انفجاری انجام می شود. ترافیک انفجاری یعنی اینکه چندین کپی از یک بسته ی داده به یک نود در شبکه ارسال شود. همپوشانی جغرافیایی یعنی اینکه چندین گره با یک ناحیه ی جغرافیایی را برای انتشار بسته های اطلاعاتی یکسان به گره های دیگر در شبکه انتخاب کنند.
  این پروتکل ها رفتارشان را نمی توانند تغییر دهند تا با شرایط جدید تطابق پیدا کرده و پویا باشند. این فقدان سبب کاهش طول عمر شبکه و مصرف بی رویه ی انرژی می شود. هدف اصلی SPIN برطرف کردن نقایص رایج در پروتکل های انتشار داده ی امروزی است.
  اصل مهم در این خانواده از پروتکل ها، مذاکره بر سر داده و وفق پذیری با منابع شبکه است. مذاکره بر سر داده یعنی اینکه گرهها محتوای داده را بررسی کرده و یک تم جدید به نام Metadata را درباره ی داده ها ( داده درباره ی داده ) تشکیل می دهند که توصیفی از داده ای است که قرار است ارسال شود.
  و گره ها می توانند داده های خود را از طریق دسترسی به Metadata انتخاب بکنند و آن را آگهی کنند و بدین ترتیب داده ها فقط به گره هایی که نیازمند آن داده ها هستند ارسال می شود، همچنین موجب حذف ترافیک انفجاری و کاهش بسته های تکراری می شود.
  از طرف دیگر استفاده از Metadata،احتمال همپوشانی را نیز از بین می برد البته با شرایط که گره ها می توانند درخواست هایشان را محدود به داده هایی بکنند که دقیقاً لازم دارند.
  Resource_ Adaption یعنی اینکه گرههای شبکه فعالیت هایشان را مطابق با انرژی موجود در منابع تنظیم کننده هر گره می تواند منبع مرتبط به خود را بررسی کرده و سطح انرژی آن را قبل از ارسال و پردازش داده چک کند. هنگامی که سطح انرژی پایین است ممکن است که گره فوق فعالیت های خاصی را انجام ندهد ، از قبیل ارسال بسته های داده و Metadata سه قسمتی (ADV_ REQ _ DATA)_ و فقط داده را ارسال کند. این ویژگی طول عمر گره ها و در نتیجه شبکه را بال می برد. انجام عمل مذاکره توسط سه نوع پیغام انجام می گیرد:
  نوع اول بسته یا پیغام ADV است، که گره ها برای شناساندن داده جدید به سایرین استفاده می کنند0 یک گره در شبکه که می خواهد داده خود را ارسال دارد ابتدا بسته ی ADV را که حاوی Metadata است ، را به سایرین می فرستد.
  نوع دوّم ، بسته ی REQ است ، که به معنی اعلام نیاز برای دریافت داده ای است که توسط بسته ی ADV اعلام شده بود : گره ها بعد از دریافت ADV اگر داده را نیاز داشته باشد بسته ی REQ را به گره ارسال کننده ی ADV فرستاده و داده ی خود را طلب می کنند.
  نوع سوم : بسته ی Data است ، که منظور داده ی اصلی جمع آوری شده توسط سنسور گره همراه با سرفصل Metadata است. بسته ی Data معمولاً بزرگتر از REQ و ADV است. برطرف کردن عیب انتقال داده ی تکراری در شبکه توسط مفهوم مذاکره در مصرف بی رویه ی انرژی را کاهش می دهد. شکل 1 گویای واقعیت فوق است.


  شکل 1- عملیات پروتکل پایه SPIN
  ساده ترین نسخه ی SPIN: SPIN – PP ، است که برای شبکه های ارتباطی نقطه به نقطه طراحی شده است. اجرای مذاکره در SPIN – PP سه مرحله دارد که در شکل 2 نشان داده شده است.

  شکل 2- SPIN – PP
  *ادامه ی این مقاله در پست زیر و فقط برای اعضا قابل مشاهده می باشد
   

  فایل های ضمیمه:

  آخرین ویرایش: ‏31/8/14
وضعیت موضوع:
You must be a logged-in, registered member of this site to view further posts in this thread.

این صفحه را به اشتراک بگذارید